- 6 kľúčových technologických trendov roku 2025 v bezpečnostnom sektore
- Aj tlmiče majú vplyv na bezpečnosť jazdy autom
- Najčastejšie používané druhy spojovacieho materiálu
- Ročné vyúčtovanie nájomného nie je vždy príjemnou záležitosťou
- Používanie Venušiných guličiek má nielen sexuálne, ale aj zdravotné benefity
Najčastejšie používané druhy spojovacieho materiálu
Spojovací materiál je označenie pre súčiastky, ktoré slúžia na spojenie dvoch alebo viacerých častí materiálu, či výrobku. V podstate je tak možné nájsť spojovací materiál všade tam, kde sa konečný produkt skladá minimálne z dvoch dielov. A čo patrí k najčastejšie používanému spojovaciemu materiálu?
Skrutky
Začneme pri skrutkách. Bez ohľadu na to, o akom type skrutiek budeme hovoriť, je skrutka tvorená hlavou umožňujúcou otáčanie skrutkovačom alebo kľúčom a driekom s vonkajším závitom. Ku každej skrutke potom zákonite patrí matica a prípadne je možné pridať aj podložku.
Hmoždinky
Skrutky však nie vždy držia pomocou matiek. V prípade potreby upevnenia skrutky do steny, stropu, či napríklad podlahy, sa na tento účel používajú hmoždinky. Tá pri upevňovaní funguje ako elastický prvok rozdeľujúci silu pôsobiacu pri zaskrutkovaní skrutky, ktorá roztláča steny hmoždinky. Tie sa tak opierajú o steny otvoru a tým držia hmoždinku na mieste.
Nity
Zatiaľ čo skrutka vytvorí rozoberateľný spoj, na nerozoberateľné spoje sa využívajú nity. Skladajú sa z dosadacej hlavy a drieku, ktorého roznitovaním sa vytvorí záverná hlava. V súčasnosti sa však už nepoužívajú tak ako v minulosti a nahrádzajú sa skrutkovými spojmi alebo zváraním.
Klince
Na jednoduché a rýchle spájanie súčastí z mäkkých materiálov sa používajú klince. Pri spájaní klincami sa využíva pružnosť spájaného materiálu, ktorá udržiava zatlčený klinec v diere. Klinec sa skladá z drieku, pričom štandardne má na jednom konci hrot a na druhom hlavu.
Závitové tyče
Na záver ešte z najpoužívanejšieho spojovacieho materiálu spomenieme rôzne dlhé závitové tyče. Ide o kruhovú plnú tyč so závitom po celej dĺžke alebo s kratším závitom na jednom, alebo oboch koncoch. Závitové tyče sa používajú všade tam, kde nestačia bežne vyrábané dĺžky skrutiek alebo kde je potrebné osadiť matice z oboch strán.